Medjugorje położone jest geograficznie w Hercegowinie w strefie klimatycznej umiarkowanej ciepłej. Politycznie przynależy do Bośni i Hercegowiny. Na wschodzie Hercegowina graniczy z Czarnogórą, na północy i zachodzie z Bośnią, na południu i południowym wschodzie z Chorwacją i Morzem Adriatyckim. Zdecydowana większość Hercegowiny ma klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami i ciepłymi latami.
 
Medjugorje znajduje się w południowej Hercegowinie w dolinie Gór Dynarskich. W linii prostej około 30 km od Adriatyku. Z reguły zimy są tu łagodne, wilgotne i wietrzne (niekiedy przymrozki), a lata ciepłe, słoneczne i nierzadko gorące. Większość opadów notuje się od listopada do lutego, latem zaś deszcze są krótkotrwałe i rzadkie. Może zdarzyć się latem tydzień z zachmurzeniem ciągłym umiarkowanym przechodzącym do dużego.
 
Maksymalne temperatury sięgające 40 stopni Celcjusza notowane są w lipcu i sierpniu. Odnotowaliśmy 5 sierpnia 2012r. w okolicach Medjugorje, nad Wodospadami Kravice, temperaturę 45 stopni! W tym czasie odbywa się tu Festiwal Młodych.
Najkorzystniejsze warunki do pielgrzymowania dla seniorów są w okresach maj-czerwiec i wrzesień.
 
ŚREDNIE TEMPERATURY POWIETRZA
 
  średnia ninim. temp. średnia maks. temp. średnia liczba godzin ze słońcem temp.wody Adriatyku
styczeń - 4 3 2  
luty - 2 6 3  
marzec 1 10 4  
kwiecień 4 15 5  
maj 9 20 6  
czerwiec 11 23 7 21
lipiec 13 26 8 24
sierpień 13 26 8 26
wrzesień 12 22 6 23
październik 6 17 5  
listopad 2 3 3  
grudzień - 3 4 1  
 
 
W Bośni i Hercegowinie nie ma zagrożeń epidemiologicznych i nie obowiązują żadne szczepienia dodatkowe. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach:
 
W okresie nasilonego ruchu pielgrzymkowego od maja do września należy mieć nakrycie ochraniające głowę przed słońcem i buteleczkę z wodą najlepiej z odrobiną soli (wolniejsze wydalanie z organizmu z potem składników mineralnych, wpływa korzystnie na mięśnie i ogólne samopoczucie).
 
Wiosną i jesienią w ciągu dnia występują stosunkowo wysokie wahania temperatury. Rano odczuwalna temperatura wydaje sie być niska, by w południe wzrosnąć o kilkanaście stopni. Podobnie jest wraz z zachodem słońca, kiedy temperatura obniża się i robi się niekiedy chłodno. Dobrze jest mieć rozpinaną bluzę lub sweterek, który w każdej chwili możemy zdjąć i schować do podręcznej torby bądź założyć na siebie.
Kiedy zamierzamy skorzystać z kąpieli słonecznej lub schłodzić się w Morzu Adriatyckim pamiętajmy, że plaże najczęściej są kamieniste, a tam gdzie kamyki, tam żyją jeżowce. Dlatego obowiązkowo przed wyprawą proponujemy zaopatrzyć się w klapki do chodzenia po plaży lub buty do pływania. W przypadku nadepnięcia na jeżowca nie należy bagatelizować sytuacji i po powrocie skorzystać z Ambulatorium Pierwszej Pomocy zorganizowanej przez Maltańczyków nieopodal figury Zmartwychwstałego Chrystusa. Dostaniemy tam wodę dezynfekującą i zmiękczającą skórę wraz z igłą i samodzielnie, bądź z pomocą, możemy delikatnie wyciągać ze stopy niewielkie i łamliwe igiełki jeżowca. 
 
W czasie letnim, w pochmurny i deszczowy dzień, przed wieczornym programem modlitewnym, pielgrzymów mogą dziwić długotrwale bijące dzwony. Zgodnie z tradycją chrześcijańską dźwięk dzwonów, obok funkcji religijnych, ostrzegał przed nieszczęściami, najazdami wroga i chronił przed katastrofalnymi warunkami  atmosferycznymi. 
Tradycja ta nadal jest żywa w Medjugorje,kiedy w czasie deszczu, przed wieczorną Eucharystią, dzwony biją bezustannie do czasu rozproszenia się chmur, by wszyscy pielgrzymi mogli uczestniczyć w modlitwie w otwartej przestrzeni wokół ołtarza polowego.
 
start       film       kontakt       medjugorje       do góry
facebook